Orgazm to ważna, a dla wielu osób nawet najważniejsza, część seksu. Zarówno tego, odbywanego z partnerem/ką, jak i tego, który przeżywamy w pojedynkę. W obu tych przypadkach jest on przecież równie wartościowy. Bez wątpienia można mieć miły seks i dużo frajdy, nawet jeśli orgazmu w to nie będziemy mieszać. Jeśli jednak pojawi się, to może mieć wiele „twarzy”. Jakich?
Orgazm u mężczyzny
Zaczniemy od facetów, ponieważ tu rodzaje orgazmów są bardzo ograniczone, a ich osiągniecie jest również dużo, dużo prostsze, niż w przypadku kobiety. Nie jest niczym rzadkim, gdy mężczyzna osiąga orgazm w ciągu kilkunastu sekund od rozpoczęcia stymulacji, a już kilka minut to zwykle norma.
Mamy więc:
- orgazm z wytryskiem, najbardziej znany, klasyczny, typowo męski. W młodości łatwy do powtórzenia nawet kilka razy z rzędu, w wieku senioralnym już raz na kilka dni.
- orgazm bez wytrysku, odbywany w głównie, charakterystyczny dla seksu tantrycznego. Może być powtarzany wiele razy w ciągu jednego aktu.
- Orgazm ze stymulacji prostaty i analny (to niekoniecznie to samo). Możliwy do osiągnięcia niezależnie od orientacji seksualnej, wymagający nieraz dłuuugiej stymulacji.
Orgazm u kobiety
W przypadku kobiet osiągniecie orgazmu, niezależnie od jego rodzaju, trwa zwykle dłużej i wymaga kilkunastu – kilkudziesięciu minut stymulacji (gry wstępnej) oraz odpowiedniego nastawienia psychicznego.
Mamy tu:
- orgazm pochwowy, charakterystyczny dla „normalnego” seksu typu penis w pochwie, czyli również z użyciem dildo. Co ciekawe, według statystyk ten rodzaj orgazmu jest dla kobiet trudniejszy do osiągnięcia i mniej intensywny, niż:
- orgazm łechtaczkowy. Najbardziej (oczywiście statystycznie) popularny i najbardziej lubiany. Łatwy do osiągnięcia w pojedynkę oraz z partnerem. Różnorodny, dzięki wielu sposobom stymulacji – dłoń, palce, język, usta, ocieranie, stymulator i masażer łechtaczki, wibrator.
- Orgazm punktu G i punktu A – charakterystyczny dla długiego pobudzenia tych właśnie miejsc. Punkt G jest zlokalizowany kilka centymetrów od wejścia do pochwy, wyróżnia się lekko chropowatą tkanką i łatwo go zlokalizować, w czym pomocny jest wibrator do punktu G. Punkt A jest nieznany chyba większości kobiet, położony przy szyjce macicy i trudny do pobudzenia, chociaż można użyć do tego specjalnych, wydłużonych wibratorów A-spot albo klasycznych, wąskich.
- Orgazm analny – w czasie takiej penetracji dochodzi do pobudzenia zakończeń nerwowych anusa oraz stymulacji waginy i punktu G, ale od drugiej strony. Jest więc realny i łatwiejszy do osiągnięcia, niż mogłoby się wydawać.
- Orgazm sutkowy – płynie z długiej stymulacji piersi i sutek, raczej rzadki, a dla większości kobiet tak długie skupienie na jednym punkcie erogennym może być denerwujące i nużące.
- Orgazm wielokrotny – to dowolny rodzaj orgazmu, powtórzony jeden po drugim. Multiorgazmiczność jest charakterystyczna dla kobiet i każda z nich jest w stanie go osiągnąć, natomiast u mężczyzn jest to bardzo rzadkie.
Różne rodzaje orgazmu czy jeden?
Powyższa lista to najbardziej popularne rodzaje orgazmów. Można by tu jeszcze dopisać orgazm równoczesny (stosunkowo rzadki) czy tuzin innych rodzajów, wykorzystujących przeróżne bodźce, jak ból, fantazja, fetysze, miejsca u większości osób niewrażliwe na stymulację, substancje psychoaktywne itd. itp.
I chociaż faktycznie występuje wiele rodzajów orgazmu, to jednak mimo wszystko jest on jeden. Odbywa się w mózgu, do którego spływają bodźce z różnego rodzaju aktywności. Może to przekładać się na siłę, czas trwania czy intensywność szczytowania, stąd też wyróżnia się te poszczególne rodzaje.